Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201

Jak powstaje grad?

Lato coraz częściej zaskakuje nasz wysokimi temperaturami. Jednego dnia termometr pokazuje 30 stopni, aby następnego było już zaledwie 18. Tego rodzaju wahania są nie tylko ryzykowne i męczące dla organizmu, ale również sprzyjające niebezpiecznym zjawiskom atmosferycznym. Jednym z nich jest grad. 

Czym jest grad?

Grad to opad atmosferyczny bezkształtnych bryłek lodu, potocznie zwanych gradowinami lub gradzinami. Jednak, aby doszło do tego rodzaju opadów muszą zaistnieć sprzyjające ku temu warunki. Upalne lato oraz chmura burzowa jak najbardziej się do nich zalicza.

W gorący dzień para wodna przenosi się wysoko do nieba, gdzie skrapla się. Natomiast im wyżej zawędruje, tym niższa temperatura na nią oddziałuje i pod jej wpływem skroplona woda zamarza, przyjmując formę kawałków lodu. Proces ten zachodzi, gdy para wodna w gorący dzień wzniesie się na wysokość około piętnastu kilometrów. Na tej wysokości temperatura spada do minimum -15 stopni, czasem nawet do -40. W takich warunkach utworzone bryłki lodu, a pod wpływem swojej ciężkości zaczynają spadać. Ich wielkość zależy od tego, jak duża wilgotność panuje w danej chmurze burzowej oraz wysokości, na jakiej ta chmura powstała. 

Średnica kuli gradowej potrafi wahać się od kilku do nawet kilkunastu centymetrów, a waga może mieć kilka do kilkudziesięciu gramów.  Co ciekawe, według amerykańskich meteorologów, najbardziej niebezpieczne chmury burzowe, z których może nastąpić opad gradu występują w godzinach od piętnastej do dziewiętnastej. Później, wraz ze spadkiem temperatury znikają chmury burzowe oraz możliwość wystąpienia gradobicia. 

Zagrożenia, jakie niesie gradobicie

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega o zbliżającym się opadzie gradu. Im większe kule gradu, tym większe ryzyko zniszczeń jakie ze sobą niesie grad. Opady powyżej 7 cm średnicy są poważnym zagrożeniem dla mienia, ale również dla życia człowieka. Siłę spadania gradowiny o średnicy 10 centymetrów można porównać do pocisku wystrzelonego z pistoletu.  Dlatego w sezonie sprzyjającym gradobiciom należy pamiętać o zabezpieczeniu dachów budynków, auta, pól uprawnych, okien czy drzwi.

W przypadku prowadzenia pojazdu należy się  zatrzymać na poboczu. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu auta specjalną plandeką, gdyż wgniecenia jakie może spowodować to zjawisko atmosferyczne mogą być  przykrą i kosztowną pamiątką po wyjątkowym zjawisku atmosferycznym. 

W Polsce opady gradu pojawiają się w okresach wiosenno-letnich. Najczęściej odnotowuje się je w południowej części kraju. Jedno z największych miało miejsce w Kielcach w czerwcu 2013 roku, a kule uderzające o ziemię miały średnicę niemal dziesięciu centymetrów.

W 2013 roku gradobicie na Warmii i Mazurach uszkodziło około 300 budynków. Ciężko uciec przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, a ocieplenie klimatu sprawia, że coraz częściej występują one w rejonie naszego kraju. Dlatego tak ważne jest, aby potrafić zabezpieczać swoje mienie i potrafić chronić się przed uciążliwymi skutkami nieprzyjaznych zjawisk pogodowych, do których również należą opady gradu. Warto też pamiętać o tym, że jeśli grad zniszczy karoserię naszego samochodu – można udać się do specjalisty, który naprawi szkodę metodą PDR.

Kraków, ul.Siemaszki, 1 31-201
Usuwanie wgnieceń
Oferta
WYCENA
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 07.00-18.00
Sob: 08.00-14.00
Rezerwuj termin online!