Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201

Gradobicie w Krakowie i okolicy coraz częstsze – zobacz zagrożenia dla Twojego auta

Upalne lata, jakie ostatnio goszczą w naszym kraju to głównie w naszej świadomości długo wyczekiwane ciepłe wakacje. Niestety drastyczne ocieplenia, jakie funduje nam letnia aura, to również gwałtowne zmiany pogody i niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Do tego stopnia niebezpieczne, że mogą zagrażać mieniu i życiu człowieka. Ulewne deszcze, podtopienia, silne porywy wiatru i gradobicia to coraz częstsze scenerie polskich wakacji. Wśród tych zjawisk, jednym z niebezpieczniejszych dla aut jest gradobicie.

Czym jest grad?

Grad, który powstaje na wysokości około 15 km, to nic innego jak skroplona para wodna. W odpowiedniej – wysokiej – temperaturze unosi się coraz wyżej, a wraz ze spadkiem temperatury otoczenia zmienia swój stan skupienia. Ostatecznie powyżej 15 km w stronę nieba zamarza.

Wielkość gradzin – między innymi tak też nazywa się kule, jakie spadają na ziemię w czasie gradobicia – zależy od wilgotności chmury, w jakiej powstaje gradowina.  Ponieważ każda chmura burzowa jest podstawą do wytworzenia gradu. Tego rodzaju opady są bardzo niebezpieczne dla mienia człowieka, a przy większych rozmiarach lodowych kul nawet dla jego życia. Gradzina o średnicy 10 cm waży około 471 gram i może zabić człowieka.

Szkody i zniszczenia wywołane gradobiciem

W Polsce opady gradu występują w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatura przekracza trzydzieści stopni. Im większe opady i gradziny tym większe szkody materiale. O skutkach gradobicia decyduje wielkość i kształt gradzin, intensywność opadów oraz czas jego trwania. Siła, z jaką kule lodowe spadają na ziemię, a którą potęguje jeszcze prędkość wiatru towarzysząca gradobiciu, jest ogromna. Czynniki te wpływają na uszkodzenia plonów w rolnictwie czy sadownictwie, wielkość zniszczeń w gospodarstwach domowych: dachów, okien, elewacji, sprzętów oraz aut. Szczególnie te ostatnie narażone są na uszkodzenia, przez które pojazd – znacząco traci na wartości.

Gradobicie w Krakowie i okolicy – kiedy się ich spodziewać?

Bardzo często informacje o zbliżających się opadach gradzin podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, dając tym samym szansę na minimalizowanie szkód wywołanych gradobiciem. Ciężko jednak przewidzieć rozmiar opadów jak i skalę zniszczeń. Należy także pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zatrzymać auto na poboczu, jeśli jesteśmy w drodze w trakcie niebezpiecznych zjawisk opadu gradzin. Położenie koca lub dywaników samochodowych na przednią szybę pojazdów uchroni ją przed uszkodzeniem, i pozwoli kontynuować podróż.

Wiosenno-letnie zjawiska atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne, a ich skutki równie kosztowne. Przykładem może być nawałnica, jaka przeszła przez Kraków w dniu 22 czerwca 2021 roku: powgniatane karoserie, zalane piwnice, torowiska, powalone konary drzew. W województwie małopolskim straż pożarna wyjeżdżała do interwencji blisko 500 razy, z czego 356 w samym Krakowie. 

Jeśli i Twoje auto ucierpiało w wyniku gradobicia – skorzystaj z usługi naprawy w profesjonalnym serwisie.

Kraków, ul.Siemaszki, 1 31-201
Usuwanie wgnieceń
Oferta
WYCENA
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 07.00-18.00
Sob: 08.00-14.00
Rezerwuj termin online!