Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201

Usuwanie wgniecen pod lakierowanie

Usuwanie wgnieceń pod lakierowanie – poznaj metodę PDR


Jedną z naszych usług jest przygotowanie karoserii pod lakierowanie metodą PDR. Dlaczego ta metoda stała się tak popularna ? Ponieważ każdy właściciel swojego auta chce mieć zachowany maksymalnie oryginalny stan auta, bez stosowania szpachli. Metoda usuwanie wgnieceń pozwala ukształtować karoserie auta bez konieczności stosowania szpachli.

Samochód potrafi być wizytówką każdego z nas, każda usterka auta z pewnością jest frustrująca, a jedną z najczęstszych są wgniecenia. Bardzo często zdarzają się sytuacje na drogach, podczas których nie trudno o stłuczkę. Skutkami takiej kolizji są właśnie tzw. wgniotki. Wyglądają one bardzo nieestetycznie, lecz wiele kierowców je ignoruje m.in. z powodu ceny, jaką należy zapłacić za naprawę. Ponadto takie defekty blacharskie w większości przypadków nie wpływają na stan techniczny, ale tylko wizualny. Nie mniej jednak osoby chcące zachować swoje auto w stanie idealnym powinny zdecydować się na naprawę tego typu usterek.

Eliminowanie wgnieceń – czy wymagają one lakierowania?


Istnieje możliwość, która wyklucza wszelkie ingerencje lakiernicze w samochód posiadający wgniecenia. Jest to jednak tylko możliwe w sytuacji, gdy podczas stłuczki nie została uszkodzona struktura lakieru na karoserii.

Ważne jest także, aby usterka w tym samym miejscu nie była usuwana wcześniej klasycznymi metodami, należy sprawdzić, czy w miejscu naprawy pojazd nie posiada fabrycznego wzmocnienia, a także nie może być to zagięcie lub krawędź auta.

Technika PDR – na czym polega?


Podczas jej zastosowania nie jest wymagane lakierowanie, jeśli auto spełnia powyższe warunki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić czas i pieniądze. 

Są dwa sposoby takiej naprawy:

- tzw. masowanie blach – polega ono na wypychaniu blachy, które odbywa się przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz dźwigni, która dokładnie wyrówna uszkodzony element blacharski. Po zabiegu mechanik zastosuje lampę z odbłyśnikiem – przy jej pomocy oceni czy na karoserii zostały jeszcze jakieś nierówności.

- wyciąganie wgnieceń (na klej) – ten sposób stosuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy samochód posiada wiele wgnieceń lub wgniecenia nie można dostrzec od strony wewnętrznej. Wyciąganie wgnieceń polega na zamocowaniu przy pomocy specjalnego kleju tzw. zaczepów w kształcie grzybka. Aby wyciągnąć blachę należy chwycić za końcówkę zaczepu. W porównaniu z masowaniem blachy jest to całkowicie bezinwazyjna metoda oraz o wiele szybsza.

Jeśli natomiast lakier został uszkodzony, warto znaleźć doświadczony warsztat zajmujący się usuwaniem wgnieceń pod lakierowanie. Po profesjonalnym usunięciu usterki, przy lakierowaniu będzie potrzebna jedynie bardzo mała ilość szpachli, co nie wpłynie znacząco na koszty.

Zalety i wady tej techniki


Jedną z najważniejszych zalet techniki PDR jest oszczędność czasu – proces usuwania takich defektów trwa od ok. 30 minut do maksymalnie kilku godzin, a także oszczędność pieniędzy – koszty lakierowania są wyższe od zastosowania powyższych sposobów.

Kolejną bardzo istotną zaletą jest też bezinwazyjność (w przypadku masowania blachy, w niektórych sytuacjach wymagany jest jednak demontaż poszczególnych elementów), która w tym przypadku jest kluczowym czynnikiem.

Jeśli chodzi o wady PDR praktycznie ich nie ma, natomiast gdy decyzja padła na tego typu naprawę, należy ją wówczas powierzyć wykwalifikowanemu blacharzowi, który posiada wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonania takiego procesu.

Samodzielna naprawa


Wiele osób decyduje się na niemal całkowitą oszczędność pieniędzy i stawia na samodzielne usunięcie wgniecenia. Oczywiście istnieje możliwość samodzielnej eliminacji usterki (podgrzanie i szybkie schłodzenie), natomiast nie jest ona polecana dla osób, które nie posiadają na ten temat żadnej wiedzy.

Przy próbie naprawienia takiej szkody, może dojść do uszkodzenia powłoki lakierniczej, co będzie wymagać już udziału lakiernika, który będzie zmuszony do naniesienia warstwy lakieru. Sposób z podgrzewaniem i natychmiastowym schłodzeniem również wykonują specjalistyczne warsztaty.
Kraków, ul.Siemaszki, 1 31-201
Usuwanie wgnieceń
Oferta
WYCENA
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 07.00-18.00
Sob: 08.00-14.00
Rezerwuj termin online!